Adam Smith vydal Bohatství národů v roce 1776, tedy ve výrazně jednodušším světě, než je ten, ve kterém žijeme. Přesto je jeho kniha dodnes považována za Bibli ekonomie. Jak je to možné?
Náš svět je složitější, možná i příliš složitý, ale vyvinul se z toho jeho, a tak je vlastně docela praktické opřít se při cestě do tajů ekonomie právě o poznatky původnější datace.
Smith v knize pojednává o tom, co jsou a jak vznikly peníze, o užitné a směnné hodnotě věcí a práce, o mzdách, kapitálu, daních i různých dalších složkách tvořících či podrývající bohatství národů. Text je napsaný srozumitelně a lidsky a lze ho tak zařadit mezi další entry-level počiny věd ekonomických, jako jsou například Ekonomické bubliny.
Práce byla první cenou, prvními penězi, kterými kupující za všechno platil. Všechno bohatství na světě se původně kupovalo prací, nikoli zlatem nebo stříbrem.
Smithova kniha zahrnuje témata, která patří k životu každého jednotlivce. Informace ohledně peněz, mezd, daní a dalších předkládá i včetně základní psychologie, která za nimi stojí.
V dalších oddílech se pak Bohatství národů věnuje otázkám ekonomie z pohledu státu. Tyto (dlouhé) kapitoly jsou silněji podmíněné historickým kontextem a nemusí být příliš relevantní a zajímavé, je ale možné najít vydání, která tyto historické části vyřazuje (ověřeno na verzi ve španělštině) a stává se tím docela příjemně kompaktním čtením – plná verze může mít přes 900 stran.
Bezprostřední příčinou zvětšování kapitálu je šetrnost, a nikoli pracovitost. To, co šetrnost hromadí, pochází ovšem z pracovitosti. Ale i kdyby pracovitost vytvořila nevím co, kapitál by se nikdy nezvětšil, kdyby tu nebylo šetrnosti, která střádá a ukládá.
Bohatství národů je knihou s přetrvávající platností. Příjemná ke čtení (ideálně ve zkrácené verzi), srozumitelná, rozumně ne/náročná. Doporučeníhodná.
Velké národy nezchudnou nikdy tím, že rozhazuje a špatně hospodaří jednotlivec, často však chudnou tím, že rozhazuje a špatně hospodaří stát. … Nehospodárnost v míru vede nutně k zadlužování v době války. (Nebo v době pandemie, pozn. El)