Tato útlá knížka je dobrá časová investice úplně pro všechny. Vypráví několik příběhů o hospodaření s penězi, ale nenajdete v ní téměř žádný finanční žargon, jen postavy pradávných Babyloňanů, které rozprávají o životních zkušenostech, chybách i úspěších ve snaze získat si bohatství a rozmnožit ho.
Páteří příběhů je pak několik zásad a poučení ohledně zacházení s penězi, které jsou úplně jednoduché na pochopení, ale pokud je člověk nezná, těžko může mít své finance kdy pod kontrolou, natož aby kdy zbohatl. Jedna pravidlo mluví o ukládání 1/10 výdělku stranou, další o nutnosti přinutit ty uložené peníze, aby se rozmnožovaly, tedy investovat, apod.
Záměrně zde neuvedu více detailů, knížka ja tenká, přečtěte si ji!
Na této knize je navíc skvělé to, že se v ní vedle finanční moudrosti setkáte také s velbloudy a putováním karavan, popisuje paláce a visuté zahrady, dokonce i obléhání mocných hradeb. Jednoduše řečeno – je v ní i nemálo dobrodružství. Proto si umím představit, že by se příběhy daly číst i starším dětem jako pohádky a rozebírat je s nimi – a dát jim tak do života nemalou výhodu základů finanční gramotnosti.
Je to opravdu úplný základ základů financí, příjemně podaný, krátký, čtivý a pro každého.
V Babylónu žil bohatý muž jménem Arkád. Byl široko daleko známý svým majetkem i svou dobročinností. Byl ke všem velice štědrý a přece jeho majetku stále přibývalo. Jednou za ním přišli kamarádi z mládí a řekli mu: „Arkáde, máš víc štěstí než my. Stal ses nejbohatším člověkem v Babylónu, zatímco my denně bojujeme o holou existenci. Draze se oblékáš, jíš vybrané lahůdky, zkrátka žiješ se svou rodinou v blahobytu. My se šatíme a živíme velice skromně a ještě s nejvyšším úsilím. Kdysi jsme si byli rovni. Měli jsme stejné učitele, hráli stejné hry. Ani na studiích ani ve hrách jsi nikdy nijak nevynikal. Co tě známe, vždycky jsi byl takový jako my. Ani jsi více nepracoval a nebyl lepší než my, pokud to můžeme posoudit. Jak to, že osud byl k tobě tak štědrý a nás vynechal, i když bychom si zasloužili mít stejně?“